Podatnikowi nie pozostało zbyt wiele czasu na rozliczenie rocznej deklaracji PIT za rok 2014. Warto dowiedzieć się jeszcze dzisiaj, dla kogo przeznaczona jest deklaracja PIT-37 i jakich błędów nie popełniać przy jej wypełnianiu.
Wszystkie osoby, które w 2015 roku będą rozliczały się z PIT-37 w wersji papierowej powinny zwrócić uwagę czy ich druk jest jeszcze aktualny. W 2015 roku zastosowanie będzie mieć wersja 20, a nie jak do tej pory wersja 19.
Dla wszystkich osób chcących uniknąć niepotrzebnych problemów z wypełnienia nieaktualnego formularza PIT polecamy program do rozliczeń rocznym. Szybko i łatwo rozliczymy się z urzędem skarbowym za pomocą Internetu. Program będzie dostępny już na początku stycznia.

Dla kogo przeznaczony jest PIT-37?

Dla podatników posiadających dochody w 2014 roku z tytułu umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, zasiłków pienieżnych, emerytur, rent, świadczeń przedemerytalnych. PIT-37 jest deklaracją dla wszystkich tych podatników, za których zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik. Może to być pracodawca lub zleceniodawca.
Osoby, uzyskujące swoje dochody bez pośrednictwa płatnika, czyli same opłacały podatek i składki rozliczają się na druku PIT-36.

Rozliczenie z małżonkiem na PIT-37?

Małżonkowie nie zawsze mogą rozliczać swoje wspólne dochody na druku PIT-37. Do spełnienia tego warunku potrzebne jest uzyskiwanie dochodów obojga małżonków z umowy o pracę. W przypadku, gdy jedna osoba ma własną działalność, z której sama odprowadza podatki to rozliczenie następuje na druku PIT-36. Złożenie deklaracji PIT-37 będzie błędne. Kolejny błąd to rozliczanie się wspólne w przypadku zawarcia związku małżeńskiego w roku składania deklaracji. Dopiero od kolejnego roku będzie można taką deklarację składać wspólnie.

PIT-37- uwzględnienie dochodów pełnoletnich dzieci

Jeśli dziecko ma już ukończone 18 lat i w trakcie roku podatkowego samo zarabiało to również samodzielnie będzie składało zeznania podatkowe. W przypadku zarabiania pieniędzy w roku ukończenia osiemnastu lat przychody z okresu przed ukończeniem pełnoletności wliczane są do dochodów rodziców, a pozostałe dochody rozlicza się właśnie w deklaracji PIT-37.

Skarbówka rozlicza PIT-37

Od przyszłego roku wszystkie osoby mające problemy z rozliczeniami nie muszą się tym zamartwiać. Urzędy skarbowe mają obowiązek samodzielnie wypełnić deklarację. Płatnik zaloguje się na specjalne konto na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów i sprawdzi czy wszystko się zgadza, jeśli tak to akceptuje i jednocześnie wysyła zeznanie podatkowe.