Prezydent Polski Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która od przyszłego roku daje fiskusowi możliwość wstępnego wypełnienia deklaracji PIT za podatnika. Będzie to bardzo duże udogodnienie dla podatników.

Ustawa obejmuje:

  • podatek dochodowy od osób fizycznych
  • podaje dochodowy od osób prawnych
  • zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Zmiany doprowadzą do polepszenia wymiany informacji pomiędzy podatnikiem, płatnikiem i administracją podatkową. Wstępne wypełnianie deklaracji przez Urzędy Skarbowe pozwoli podatnikowi na ułatwienie. O wiele łatwiej będzie egzekwować podatki, a wszystkie sprawy z tym związane będą rozpatrywane znacznie szybciej.Ustawa została wprowadzano w celu z optymalizowania wymiany informacji pomiędzy polską administracją podatkową, a administracjami innych krajów należących do Unii Europejskiej.Bardzo dużo podatników wysyła dzisiaj deklaracje drogą elektroniczną, co tylko pomoże w gromadzeniu informacji, dzięki którym będzie można podatnika wstępnie rozliczać z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Administracja podatkowa będzie odpowiedzialna za przygotowanie usługi opierającej się o wszystkie dane zawarte w imiennych informacjach zawierających wysokość uzyskanych dochodów przez osobę fizyczną. Te informacje wraz z deklaracją dostarczają płatnicy podatku dochodowego oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika. Na koncie podatnika zostanie utworzone za specjalnym portalu podatkowym będzie dostępna usługa PFR.

Wystarczy zalogować się na portalu na swoje konto i sprawdzić swoje zeznanie podatkowe wstępnie wypełnione przez urzędników administracji podatkowej. Jeśli wszystko się zgadza akceptujemy dokument. Klikając na ikonkę wyślij deklaracja od razu zostanie wysłana do urzędu skarbowego, podatnik dostanie potwierdzenie wysłania deklaracji. Korzystanie z tej usługi nie jest obowiązkowe, ale podatnikowi przysługuje prawo korzystania z tego udogodnienia.