Od 1 stycznia 2016 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy podpisana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Na mocy nowelizacji ustawy wprowadzone zostaną przepisy, które będą skutecznie blokowały wyprowadzenie zysków firm do rajów podatkowych.
Sejm w wyniku opóźnienia wprowadzenia ustawy dotyczącej opodatkowania firm posiadających spółki tak zwane córki są zarejestrowane w rajach podatkowych musiał uchwalić nowelę.

Co się zmieni?

Przepisy jasno mówią, że dochody ze spółek zagranicznych mają być opodatkowane w Polsce, ale tylko pod warunkiem, że dana firma będzie miała w podmiocie zagranicznym minimum 25% udziałów.

Przepisy stosowane byłyby tylko dla firm poza granicami nieprowadzącymi rzeczywistej działalności, a podatek w raju podatkowym byłby niż, o co najmniej 25% niż podatek w Polsce.
Do zagranicznych spółek kontrolowanych zaliczać się będzie również podmiot położony w państwie wymienionym w specjalnym wykazie krajów i terytoriów, które stosując szkodliwą konkurencję podatkową szkodząc naszemu państwu. Jeśli spółka będzie się mieściła w krajach gdzie Polska nie wymienia informacji podatkowych to i tak będzie ona objęta nowelą.

W wyniku opóźnień spowodowanych wprowadzeniem w życie rozporządzenia ustawa zamiast zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku wejdzie w życie z rocznym opóźnieniem. Sejm za długo zwlekał i termin bardzo mocno się przesunął.

Obecna Premier Ewa Kopacz zleciła kontrolę w Ministerstwie Finansów potrzebną do wykazania czy działanie było przypadkowe czy zamierzone. Oceniona będzie skuteczność i rzetelność ministerstwa.
W wyniku opóźnienia wprowadzenia ustawy ze stanowiska został odwołany zastępca Dyrektora Departamentu Podatków i Dochodów Ministerstwa Finansów. Szef Departamentu Dzienników Urzędowych w RCL dostał jedynie upomnienie. W wyniku poniesionych karze i jest zastępca nie dostali w październiku premii.