Czas na rozliczenie się z fiskusem mija dopiero 30 kwietnia. Jednak już dzisiaj warto poważnie zastanowić się nad tym, jaką organizacje pożytku publicznego wesprzeć swoim 1% podatku dochodowego.

Aktualne wykazy znajdziemy na stronie Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS oraz BIP MPiPS. Właśnie tutaj znajdują się wszystkie uprawnione organizacje, które możemy wesprzeć swoim 1% podatku dochodowego za rok 2014.

Nie każdy może się na taką listę dostać. Trzeba spełniać wiele kryteriów pozwalających na otrzymanie 1% podatku. Przede wszystkim potrzebny jest status organizacji pożytku publicznego. Wykaz prowadzony jest w formie elektrycznie j. Przygotowaniem zajmuje się minister polityki społeczne, a potrzebne dane wysyła ministerstwo sprawiedliwości.
W wykazie znajdziemy najważniejsze dane organizacji pożytku publicznego mogą starać się o otrzymanie 1% podatku od podatników uzyskujących przychody w 2014 roku. Na liście są organizacje, które do 30 listopada 2014 roku otrzymały status OPP oraz inne mające status OPP w latach wcześniejszych.

Według wyliczeń Ministerstwa Finansów akcja podaruj 1% podatku dochodowego w tamtym roku przyniosła wiele korzyści. Z akcji skorzystało 56% uprawnionych osób składających zeznania. Łączna kwota, jaka wpłynęła na konta organizacji to 506,6 mln złotych. Polacy najwięcej pieniędzy przekazali na Fundacje Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, na drugim miejscu uplasowała się Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”, trzecie miejsce Fundacja Avalon- Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym.

Wymienione organizacje prowadziły zbiórki pieniędzy na tak zwane subkonta. Jak pokazują wszystkie dane nie ma obecnie lepszej i bardziej skutecznej metody zbierania pieniędzy jak właśnie subkonta. Na czym polega wpłata na subkonto? Fundacja zbiera pieniądze na konkretną osobę wspieraną przez podatników swoim 1% podatku dochodowego.
Powinniśmy w przyszłym roku zebrać jeszcze więcej pieniędzy. Uświadamianie społeczeństwa jest tutaj bardzo ważne. To nic nas nie kosztuje, a może uratować życie wielu osobom.

Wykaz OPP uprawnionych do otrzymania 1% podatku PIT